W tradycyjnych hydroforach nad powierzchnią wody znajduje się warstwa powietrza (tzw. „poduszka”, stąd określenie tego typu hydroforów jako hydrofory z poduszką powietrzną). W czasie pracy pompy, kiedy hydrofor napełnia się wodą, powietrze ulega sprężeniu. W chwili gdy ciśnienie wzrośnie do odpowiedniego poziomu, pompa się wyłącza. Kiedy natomiast ciśnienie spadnie, na skutek poboru wody przez domowników, pompa samoczynnie się uruchamia. W takich warunkach praca pompy jest niezależna od częstotliwości poboru wody, zależy z kolei od zakresu ciśnienia powietrza jaki jest nastawiony na wyłączniku ciśnieniowym w hydroforze, dzięki czemu nie zużywa się tak szybko. W hydroforach z poduszką powietrzną zbiornik w kształcie walca jest duży i ma pojemność od 100 l do nawet 300 l.
Wadą tego typu urządzeń jest bezpośredni kontakt wody z powietrzem, co sprzyja ich rozregulowaniu (m. in. może nastąpić ubytek powietrza na skutek jego stopniowego rozpuszczania się w wodzie).
Producenci poza tradycyjnymi hydroforami mają również w swojej ofercie urządzenia nowszej generacji, tzw. hydrofory membranowe, które są pozbawione tych wad. Zostało to osiągnięte dzięki umieszczeniu wewnątrz zbiornika elastycznej gumowej membrany. Zbiornikiem wody w tego typu urządzeniach jest gumowy worek, znajdujący się w metalowej obudowie, rozdzielający wodę od powietrzna. Hydrofory membranowe mają zdecydowanie mniejsze pojemności, maksymalnie 50 – 60 litrów, a więc idealnie nadają się do mniejszych pomieszczeń gospodarczych. Poza tym są zdecydowanie mniej hałaśliwe niż hydrofory tradycyjne, dzięki czemu komfort ich użytkowania jest dużo wyższy.